środa, 5 września 2012

"Leczo z tunezyjskim akcentem"

"Leczo z tunezyjskim akcentem"




Kiedy wracam wieczorami po pracy do domu, nie mam już na nic ochoty. Dziś jednak zamarzyło mi się zwyczajne leczo a jego kolory poprawiły mi natychmiast humor. 
Przydałby się urlop...:)  Oto przepis na proste, smaczne i pełne słońca leczo, ulepszone na  mój własny sposób.

składniki:
3 papryki (najlepiej różnokolorowe)
3 nieduże cukinie
30 dag. pieczarek
3 pomidory lub pomidory w puszce
koncentrat pomidorowy (ok. 3 łyżki)
2 cebule
dowolna kiełbasa (najlepiej myśliwska)
kawałek wędzonego boczku
2 łyżki oliwy z oliwek
zioła i przyprawy (papryka słodka w proszku, sól, pieprz, bazylia, oregano, majeranek, rozmaryn, tymianek)
½ łyżeczki Harissy ( tunezyjska pasta z papryczek chili i oliwy) lub alternatywnie sproszkowane chili
woda

przygotowanie:
Ponieważ leczo to jedna z najprostszych potraw, cała filozofia przyrządzenia będzie opierała się na odpowiednim doprawieniu i osiągnięciu właściwej miękkości poszczególnych składników.
Wszystkie warzywa i pieczarki dokładnie myjemy. Z papryki usuwamy gniazda nasienne, a pomidory obieramy ze skórki ( dlatego preferuję pomidory w puszce, bo są już obrane :)). Warzywa kroimy na kawałki o zbliżonej wielkości, a pieczarki w plasterki. Najpierw podsmażamy cebulę z kiełbasą i boczkiem, wrzucamy do dużego rondla. Następnie na patelni podsmażamy pieczarki, cukinię i paprykę. Wszystko wrzucamy do rondla , dodajemy też pomidory. Dolewamy trochę wody i dusimy pod przykryciem. Gdy warzywa będą miękkie dodajemy koncentrat pomidorowy i doprawiamy przyprawami wedle uznania. Dodajemy również harisse, to ona nadaje całej pikanterii naszemu leczo. W tym miejscu przyznam się szczerze, że jako maniak ketchupu , do każdego leczo dodaję po dwie łyżki mojego ulubionego „Wocławka” . Uwielbiam ten słodki posmak :) Całość dusimy jeszcze przez około 15 minut i już gotowe. Prawda, że łatwe?




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz